Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rosjanie zamienili tablicę

11 kwietnia 2011 | Kraj | Karol Manys Piotr Skwieciński
Powyżej tablica umieszczona przez stowarzyszenie Katyń 2010 w lispopadzie zeszłego roku, poniżej tablica rosyjska (fot. Wojciech Pacewicz)
źródło: PAP
Powyżej tablica umieszczona przez stowarzyszenie Katyń 2010 w lispopadzie zeszłego roku, poniżej tablica rosyjska (fot. Wojciech Pacewicz)

Zniknęła informacja o sowieckiej odpowiedzialności za Katyń. MSZ domaga się wyjaśnień

 

W sobotę, tuż przed rozpoczęciem uroczystości upamiętnienia ofiar katastrofy w Smoleńsku, okazało się, że władze rosyjskie zmieniły tablicę znajdującą się na kamieniu postawionym w miejscu, gdzie spadł Tu-154. Zrobiły to nie tylko bez porozumienia z kimkolwiek w Polsce, ale na dodatek pod osłoną nocy. Rodziny ofiar tragedii, które w towarzystwie prezydentowej Anny Komorowskiej w sobotę pojawiły się przed kamieniem, by złożyć kwiaty i zapalić znicze, zastały na nim nowy napis.

Oburzone rodziny

Pierwsza tablica została umieszczona na głazie w Siewiernym w listopadzie 2010 r. przez członków stowarzyszenia Katyń 2010. Inskrypcja, tylko w języku polskim, głosiła: „Pamięci 96 Polaków na czele z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Lechem Kaczyńskim, którzy 10 kwietnia 2010 r. zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, w drodze na uroczystości upamiętnienia 70. rocznicy sowieckiej zbrodni ludobójstwa w Lesie Katyńskim dokonanej na jeńcach wojennych, na oficerach Wojska Polskiego w 1940 r.".

Tekst na nowej tablicy, w języku polskim i rosyjskim, brzmi: „Pamięci 96 Polaków na czele z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Lechem Kaczyńskim, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8900

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament