Potrzebne są tańsze pokoje
W tym roku przybędzie w kraju ponad 80 hoteli. W wielu dużych miastach nadal brakuje obiektów o dobrym standardzie i w przystępnej cenie. Powstają za to projekty czterogwiazdkowe
Według Cushman & Wakefield w Polsce działa ponad 1,9 tys. hoteli oferujących łącznie ok. 95,3 tys. pokoi. Choć najwięcej z nich znajduje się w Krakowie (132), to jednak w podaży pokoi dominuje stolica. W 65 warszawskich obiektach znajduje się ich łącznie ponad 11 tys.
– W tym roku ma być oddanych do użytku ok. 85 nowych hoteli. Sporo obiektów jest budowanych w Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście – wylicza Dorota Malinowska, konsultant ds. nieruchomości hotelowych w Cushman & Wakefield.
Słaba jakość
– Teoretycznie nigdzie nie ma dużego niedoboru pokoi hotelowych, ale w wielu miastach, zwłaszcza liczących ponad 100 tys. mieszkańców, brakuje sieciowych hoteli oferujących dobry standard po przystępnej cenie, czyli dwu- i trzygwiazdkowych, a także hoteli ekonomicznych i moteli – twierdzi Alex Kloszewski, szef Działu Inwestycji Hotelowo-Rekreacyjnych w Colliers International.
Z danych GUS wynika, że średnie obłożenie polskich hoteli wynosi niecałe 42 proc., przy czym w stolicy jest to ok. 55 proc. Największym obłożeniem cieszą się hotele pięciogwiazdkowe (55 proc.), a najmniejszym obiekty o najniższym standardzie, które są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta