Kiedy możesz zarobić, kupując ziemię pod miastem
Kuba Karliński, zarządzający wspólnymi inwestycjami w grunty w ramach Wealth Solutions Można kupić okazyjnie działkę rolną, po czym okaże się, że jedyne, do czego się nadaje, to uprawa buraków, lub też nabyć grunt budowlany, którego cena nie drgnie przez następne kilka lat. Jak zarobić, inwestując w ziemię?
Rz: Co powinna wiedzieć osoba, która chce ulokować pieniądze w ziemi?
Kuba Karliński: Jeśli ktoś zarabiał wcześniej na inwestycjach w mieszkania, kupując ziemię, musi zdawać sobie sprawę, że inwestowanie w działki jest trudniejsze, wymaga doświadczenia zdobytego w praktyce. Stosując odpowiednią strategię, można zarobić na ziemi nawet kilkaset procent w ciągu kilku lat.
Jak wybierać działkę pod inwestycje? Na co zwracać uwagę?
Żeby wybrać właściwy teren, warto pojeździć po okolicy i obejrzeć kilkadziesiąt działek. By wyrobić sobie zdanie, trzeba też poznać poziom cen w okolicy.
Poza tym działka powinna pasować do celu, w jakim jest kupowana. Trzeba inwestować, mając konkretny plan wykorzystania gruntu. Ziemia kupowana z myślą o budownictwie mieszkaniowym powinna mieć dostęp do mediów: energii elektrycznej, wodociągu, a najlepiej także gazu i kanalizacji (choć nie wszędzie jest to możliwe). Natomiast dojazd do działki powinien być zapewniony drogą asfaltową lub utwardzoną, żeby nawet przy największych śniegach lub roztopach można było się do niej dostać.
Kluczowy jest też prawny status działki, w tym brak obciążeń w księdze wieczystej, a także prawo do zabudowy – przeznaczenie mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub aktualne warunki zabudowy, jeśli dla danego terenu nie ma obowiązującego planu zagospodarowania....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta