Wolne na poszukiwanie nowego zajęcia jest przywilejem podwładnego
Szef, który wypowiedział angaż, musi zwolnić pracownika z realizacji obowiązków służbowych, by mógł rozejrzeć się za nową pracą. Ale ten nie musi z tego korzystać
W okresie wypowiedzenia angażu dokonanego przez zatrudniającego pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy (dalej wolne) z zachowaniem prawa do uposażenia (art. 37 k.p.).
Warunkiem skorzystania z tego uprawnienia jest jednak, aby okres wypowiedzenia umowy o pracę (bez względu na jej rodzaj) wynosił co najmniej dwa tygodnie.
Przykład 1
Pani Kornelia była zatrudniona w X sp. z o.o. na czas nieokreślony. Pracodawca, niezadowolony z efektów jej pracy, po pięciu miesiącach wypowiedział jej angaż.
Pani Kornelia wystąpiła więc do przełożonego o udzielenie jej zwolnienia na poszukiwanie nowego zatrudnienia w wymiarze dwóch dni roboczych. Wniosek pani Kornelii jest zasadny, dlatego pracodawca ma obowiązek go uwzględnić.
W żadnym innym trybie
Wolne nie przysługuje w razie rozwiązania stosunku pracy w innym, niż wypowiedzenie przez szefa, trybie (tj. za porozumieniem stron, wypowiedzeniem przez pracownika czy w przypadku „zwolnienia dyscyplinarnego”) bądź z upływem czasu, na jaki został zawarty, lub z dniem ukończenia pracy, dla wykonania której go nawiązano.
Przykład 2
Pani Sylwia była zatrudniona w Y sp. z o.o. na osiem miesięcy.
Umowa o pracę zawierała zapis przewidujący dopuszczalność jej rozwiązania z
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta