Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O co walczy Balcerowicz?

11 kwietnia 2011 | Publicystyka, Opinie | Maciej Bitner
źródło: Archiwum

Kapitałowy system emerytalny w Polsce warto ulepszać, ale jego likwidacja na pewno jakości kapitalizmu w Polsce nie poprawia – twierdzi ekonomista

Dwa teksty zawierające w tytule nazwisko profesora Balcerowicza ukazały się ostatnio w „Rzeczpospolitej" – artykuły Michała Karnowskiego „Balcerowicz pokonany" oraz Dominika Zdorta „Fałszywy mit profesora Balcerowicza". Choć wymienieni autorzy ze sobą polemizują, to łączy ich, ujmijmy to eufemistycznie, wielka emocjonalna niechęć do osoby profesora oraz systemu OFE. Brakuje za to odniesienia do centralnego punktu sporu, który Balcerowicz toczy z rządem.

Błędne założenie

Oba teksty opierają się na błędnym założeniu. Zarówno Karnowski, jak i Zdort przyjmują, że ZUS i OFE to dwa podmioty, które można ze sobą bezpośrednio porównywać. Pierwszy autor na tym gruncie rozwija dalej swoją tezę. Twierdzi, że ponieważ w takiej konfrontacji z ZUS OFE uległy, to padł „mit o wyższości prywatnej własności nad państwową". Z kolei Zdort, chcąc uniknąć konkluzji swojego poprzednika, argumentuje, że OFE tak naprawdę nie są prywatne, więc ich porażka niczego odnośnie do niższości własności prywatnej nie dowodzi.

Problem polega jednak na tym, że to, czy system emerytalny jest kapitałowy, czyli opierający się na inwestowaniu składek ubezpieczonych, czy też repartycyjny, czyli polegający na wypłacaniu emerytur z bieżących składek, jest niezależne od formy sprawowania zarządu. Spokojnie można wyobrazić sobie system kapitałowy, w którym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8900

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament