Nauka angielskiego tylko w czasie wolnym
Kurs językowy dla załogi, zorganizowany i sfinansowany przez firmę, po godzinach pracy? Czemu nie. Prawo nie zabrania takich praktyk, a pracodawca nie musi ponosić dodatkowych kosztów
Ułatwianie pracownikom kwalifikacji zawodowych na podstawie art.1031 – 1036 k.p. ciągle pozostaje obiektem zainteresowania zarówno pracowników, jak i ich pracodawców.
Miękki obowiązek
Wiadomo nie od dziś, że należy to do sfery „miękkich” obowiązków pracodawcy. „Miękkich” w tym znaczeniu, że z punktu widzenia pracownika nie rodzi wobec pracodawcy skonkretyzowanych roszczeń majątkowych i niemajątkowych.
Sprowadza się w istocie do obowiązku tworzenia klimatu sprzyjającego rozwojowi pracownika, poczynając od informowania go o oczekiwanych od niego kierunkach rozwoju zawodowego przez różne, uzależnione od możliwości pracodawcy, formy pomocy organizacyjnej (np. w postaci organizowania szkoleń) po konkretną pomoc finansową.
Pracodawca dysponuje w tym względzie swobodą wyboru, ograniczaną jedynie przez niektóre zasady prawa pracy, a w tym w szczególności zasadę równego traktowania w zatrudnieniu. Zgodnie z art. 183a § 1 k.p. nakaz równego traktowania i wynikający stąd zakaz dyskryminacji obejmuje również dostęp do szkoleń w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
Zważywszy na to, że zapewnienie takiego dostępu wszystkim zainteresowanym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta