Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak przedsiębiorca może skutecznie zalegalizować samowolę budowlaną

11 kwietnia 2011 | Prawo i praktyka | Renata Krupa-Dabrowska

Inwestor, który wybudował magazyn, obiekt handlowy lub budynek gospodarczy z naruszeniem prawa, może to naprawić. Uda się to zrobić pod pewnymi warunkami

Prawo budowlane nie definiuje pojęcia samowoli budowlanej. Powszechnie przyjmuje się, że popełnia się ją m.in., gdy budowany jest budynek (lub inny obiekt budowlany, jego część) bez wymaganego pozwolenia na budowę, zgłoszenia albo gdy starosta sprzeciwił się zamiarowi budowy obiektów objętych obowiązkiem zgłoszenia.

Samowolę można jednak popełnić nawet wtedy, gdy załatwiło się wszelkie niezbędne formalności.

Wystarczy, że ruszy się z budową, zanim pozwolenie stanie się ostateczne, czy też w trakcie budowy dojdzie do istotnych odstępstw od projektu budowlanego i warunków zapisanych w pozwoleniu na budowę. Samowolą jest także prowadzenie robót niezgodnie z zasadami sztuki budowlanej, bez kierownika budowy lub też bez dziennika budowy.

Data to podstawa

Zawsze trzeba ustalić datę popełnienia samowoli. Jest to bardzo ważne. Na przestrzeni lat obowiązywały bowiem różne przepisy.

Uwaga! Mamy teraz dwie obowiązujące procedury legalizacyjne. Jedna dotyczy samowoli popełnionych do 1 stycznia 1995. Druga od 1 stycznia 1995 do dzisiaj. Do samowoli popełnionych przed 1 stycznia 1995 r. stosuje się przepisy prawa budowanego z 24 października 1974 , nawet jeżeli samowola została popełniona przed 1974 r.

Zajmijmy się jednak legalizacją samowoli popełnionych w ostatnich latach. W tej chwili podejście do samowolnej budowy jest następujące. Nadzór...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8900

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament