Jak jest teraz z korzystaniem z ulg we wpłatach na PFRON
Aby obniżyć kwoty przekazywane do funduszu, pracodawca musi uzyskać 30-proc. wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym lub znacznym. To podstawowy warunek
Przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają wymaganej liczby pracowników niepełnosprawnych, mogą uzyskać tzw. ulgi we wpłatach na PFRON.
Podstawą jest obowiązujący od 1 stycznia 2011 w nowym brzmieniu art. 22 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2010 r. nr 214, poz. 1407 ze zm., dalej ustawa o rehabilitacji).
Teraz 30 proc. zamiast 10
Przepis ten obecnie stanowi, że wpłaty na PFRON, o których mowa w art. 21 ustawy o rehabilitacji, ulegają obniżeniu z tytułu zakupu usługi, z wyłączeniem handlu, lub produkcji pracodawcy zatrudniającego co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, który osiąga wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych będących osobami
- niepełnosprawnymi zaliczonymi do znacznego stopnia niepełnosprawności lub
- niewidomymi, psychicznie chorymi lub upośledzonymi umysłowo albo osobami z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi lub epilepsją – zaliczonymi do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, w wysokości co najmniej 30 proc. To o 20 proc. więcej, niż było do 31 grudnia 2010.
Na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta