Wymuszany najem w pakietach
Jeśli deweloper ma problemy z wynajmem powierzchni w gorszym centrum handlowym, obiecuje najemcy dobre miejsce w znanym obiekcie, ale pod warunkiem, że zajmie też sklep w słabszym
Takie pakietowe transakcje najmu są dziś stosowane przez 90 proc. firm wynajmujących powierzchnie w galeriach handlowych. Inwestorom centrów zależy, aby w ten sposób zapewnić sobie najemców w kilku obiektach jednocześnie.
Zgubna polityka
Do pakietowego najmu najłatwiej przekonać firmy m.in. z branży usługowej, obuwniczej czy też oferujące akcesoria i dodatki. To one, walcząc z silną konkurencją, są bardzo zdeterminowane, aby zająć dobrze położony lokal w wybranym obiekcie.
– Właściciel centrum obiecuje więc miejsce w dobrym projekcie, ale pod warunkiem najmu lokalu bądź lokali w słabszym obiekcie. Jeśli najemca uzna, że sprzedaż w jednym projekcie zdyskontuje mu ewentualne straty w pozostałych centrach, może się zgodzić na taką transakcję. Jednak taka strategia może działać na niekorzyść dewelopera. Jego obiekty po prostu będą świeciły pustkami, gdyż przymus skorzystania z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta