Szybsza rekompensata za błąd lekarski
Proces pacjenta ze szpitalem trwa nawet dziesięć lat. Po orzeczeniu specjalnej komisji odszkodowanie wkrótce będzie można uzyskać znacznie szybciej
Ustalanie odszkodowania i zadośćuczynienia dla pacjentów będzie się składało z dwóch etapów: ustalenia tzw. zdarzenia medycznego przed wojewódzką komisją ds. orzekania w sprawie zdarzeń medycznych oraz określenia wysokości rekompensaty w negocjacjach między pacjentem a firmą ubezpieczeniową.
Taką procedurę zawiera nowela ustawy o prawach pacjenta, nad którą parlament skończył w piątek pracować. Nowe przepisy mają być stosowane od początku 2012 r.
Prace komisji
Zdarzenie medyczne (błąd lekarski, szpitalny) to m.in. zakażenie pacjenta, uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia albo śmierć będące następstwem niezgodnej z aktualną wiedzą medyczną diagnozy, leczenia, w tym zabiegu operacyjnego czy zastosowania leku. Stwierdzi to czteroosobowa komisja (dwóch lekarzy i dwóch prawników z odpowiednim stażem) większością głosów co najmniej 3: 1. Składy będą wyznaczane w kolejności z listy 16-osobowej wojewódzkiej komisji.
2,5 proc. spraw sądowych pacjentów zdołano zakończyć ugodą
Orzeczenie powinno zapaść w ciągu czterech miesięcy od złożenia wniosku przez poszkodowanego (bądź jego spadkobierców). Komisja będzie brać pod uwagę dowody przedstawione przez wnioskodawcę, szpital i jego zakład ubezpieczeń, może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta