Najniższa marża, a kredyt nie najlepszy
Jakie pułapki zastawiają na kredytobiorców banki kuszące ich „najtańszymi” ofertami? Przede wszystkim porównuj nie tylko wysokość rat, ale także koszty związane z przyznaniem i wypłaceniem pieniędzy przez bank
Michał Krajkowski, analityk Domu Kredytowego Notus
Rz: Co wpływa na koszty kredytu hipotecznego? Nie zawsze najniższe w danej chwili na rynku marża i prowizja powodują, że nasz kredyt będzie najtańszy.
Michał Krajkowski: Wybierając ofertę konkretnego banku, nie należy się sugerować tylko wysokością oprocentowania i w konsekwencji ratą. Na koszty kredytu wpływają też inne opłaty jednorazowe (np. prowizja), a także miesięczne płatności pozaodsetkowe, takie jak na przykład ubezpieczenie na życie. Decydując się na ofertę konkretnego banku, nie należy porównywać tylko rat, ale i koszty związane z przyznaniem i uruchomieniem kredytu. Prowizja za udzielenie czy też ubezpieczenie brakującego wkładu własnego może bardzo podnieść koszt całego kredytu. Niejednokrotnie korzystniej jest zapłacić ratę wyższą np. o 20 złotych, ale dzięki temu uniknąć prowizji w wysokości nawet kilku tysięcy złotych.
Jak oceniać oferty z prowizją w wysokości 0 procent?
Ostrożnie, bo często brak tej opłaty wiąże się z koniecznością wykupienia np. ubezpieczenia od ryzyka utraty pracy. Czasami koszt takiego ubezpieczenia może być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta