U kogo uproszczona ewidencja zapasów
Odpisywanie w koszty wartości materiałów i towarów na dzień ich zakupu to rozwiązanie dobre w małych firmach rodzinnych. W dużych spółkach może być przyczyną wielu problemów
Zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych zostały określone w rozdziale 2 ustawy o rachunkowości. Według nich określa się podstawy prowadzenia ksiąg rachunkowych w każdej jednostce, czyli politykę rachunkowości.
Ustanawiając te zasady, trzeba pamiętać, że rachunkowość powinna dostarczać wiarygodnych i rzetelnych informacji, na podstawie których inwestorzy (obecni i potencjalni) mogą podejmować decyzje ekonomiczne.
Jednym z elementów, który wchodzi w skład polityki rachunkowości, jest ustalenie sposobu prowadzenia ksiąg i zakładowego planu kont. W planie tym opisane są zasady tworzenia i funkcjonowania kont ksiąg pomocniczych.
Ustawa pozwala na uproszczenia
Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy o rachunkowości konta ksiąg pomocniczych prowadzi się między innymi dla rzeczowych składników aktywów obrotowych.
W ust. 2 tego przepisu wymienione są cztery metody prowadzenia kont ksiąg pomocniczych dla poszczególnych grup rzeczowych składników aktywów obrotowych (patrz ramka).
Daje on kierownikowi jednostki prawo do podjęcia decyzji o odpisywaniu w koszty wartości materiałów i towarów na dzień ich zakupu lub produktów gotowych w momencie ich wytworzenia.
Ustawa o rachunkowości nie wprowadza żadnych ograniczeń co do możliwości stosowania takiej uproszczonej metody ewidencji zapasów....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta