Zasady regulowania zobowiązań spółki komandytowo-akcyjnej
Komplementariusz odpowiada osobiście całym swoim majątkiem, solidarnie z pozostałymi komplementariuszami i spółką
W świetle art. 125 k.s.h. spółką komandytowo-akcyjną jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania podmiotu komplementariusz odpowiada osobiście, całym swoim majątkiem, solidarnie z pozostałymi komplementariuszami i spółką oraz subsydiarnie, a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem.
Ustawa różnicuje zatem – w zakresie odpowiedzialności – uczestników takiego podmiotu. Akcjonariusze bowiem, co do zasady, w przeciwieństwie do komplementariuszy w ogóle nie odpowiadają za zobowiązania spółki.
Wyjątki dotyczą jedynie następujących sytuacji:
- gdy akcjonariusze działali w imieniu spółki po jej zawiązaniu (a więc po podpisaniu statutu), a przed jej wpisem do KRS. W takiej sytuacji odpowiadają za zaciągnięte zobowiązania osobiście, w sposób nieograniczony oraz solidarnie z innymi działającymi ;
Przykład 1
Statut spółki Roksana Kowalska, Aleksandra Nowak i Igor Malinowski Usługi rachunkowe s.k.a. popisali wymienieni jako komplementariusze oraz pani Karolina, akcjonariusz. Przed zarejestrowaniem spółki osoby te – działając w jej imieniu – zawarły umowę najmu.
Kontrakt ten zobowiązywał do zapłaty w ciągu tygodnia 10
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta