Trudno zaliczyć stracone wadium do kosztów
Przepadek kwot wpłacanych w przetargach to nie tylko uszczerbek dla finansów firmy, ale i kłopoty z fiskusem, który nie zgadza się już na ich odliczanie
Start w wyścigu o zamówienie publiczne wiąże się z koniecznością wpłaty wadium. Może ono wynieść nawet 3 proc. wartości zamówienia, co w wypadku większych kontraktów stanowi niebagatelną sumę. Strata jest więc bolesna. Niestety, coraz trudniej zrekompensować ją sobie podatkowo.
Z prawa zamówień publicznych wynika, że wadium jest zwracane po wyborze najkorzystniejszej oferty (firma, która wygrała przetarg, dostanie je po zawarciu umowy). Zamawiający może je jednak zatrzymać.
Kiedy przepada
– Często wadium przepada z powodu odstąpienia wykonawcy od zawarcia umowy – wyjaśnia Artur Wawryło, prawnik z Centrum Obsługi Zamówień Publicznych. – Przyczyny są różne, np. nagłe pogorszenie sytuacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta