Jak bez stresu zapewnić wakacje
Wydawałoby się, że kodeksowe regulacje o pracowniczych urlopach wypoczynkowych są kompletne i nie sprawiają kłopotów. Nic bardziej mylnego!
Najprostszy przykład. Kiedy przed kilku laty zmieniał się art. 153 k.p. dotyczący urlopów dla debiutujących pracowników, przełożeni zachodzili w głowę, jak go rozszyfrować i czy ustawodawca nie nagromadził w nim za dużo przecinków.
Ten, kto podejmuje pierwsze w życiu zatrudnienie, w roku kalendarzowym, w którym to nastąpiło, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.
Jak rozumieć sformułowanie „wymiaru urlopu przysługującego po przepracowaniu roku” i jak go obliczyć? Jest to 20 dni, bo zgodnie z art. 154 k.p. tyle ma ten, kto staż pracy ma krótszy niż dziesięć lat. Taka osoba może na wypoczynek iść po każdym przepracowanym miesiącu, bo pierwszy urlop w karierze zawodowej należy się z dołu.
O co chodzi natomiast z inną częścią tej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta