Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pora zrobić porządek z maturą

29 czerwca 2011 | Publicystyka, Opinie | Michał Federowicz
MichaŁ Federowicz
autor zdjęcia: Magda Starowieyska
źródło: Fotorzepa
MichaŁ Federowicz

Chciałbym, żeby egzamin maturalny dotyczył jak najmniejszej liczby przedmiotów, za to z bardzo dobrze przemyślanymi zadaniami, które sprawdzą rozumowanie uczniów – pisze socjolog

Kształt egzaminu maturalnego to wynik różnych nacisków środowiskowych, nie zawsze stawiających interes ucznia na pierwszym miejscu. Czas zatem na zmiany. Ich celem powinno być wzmocnienie tradycyjnego fundamentu, jaki ma stanowić szkoła średnia dla przyszłego studenta, ale w sposób nowoczesny i atrakcyjny dla ucznia. System powinien być tak skonstruowany, żeby zmniejszać hazard decyzji wyboru przedmiotów maturalnych, a tym samym sprzyjać dobremu zainwestowaniu czasu na naukę.

Tekst mój powstał w kontekście artykułu Piotra Zaremby „Elegia na koniec roku szkolnego 2010/2011" („Rz" z 24 czerwca 2011), jednak nie jest reakcją polemiczną. Wprawdzie z wieloma tezami red. Zaremby kompletnie się nie zgadzam, ale zamiast ulegać pokusie polemiki, wolę przedstawić konkretny plan działań.

Po pierwsze dlatego, że pewnych zasadniczych zmian, jakie zaszły w systemie edukacji, jak choćby umasowienie matury i studiów wyższych, nie da się cofnąć. Po drugie, proponowane przeze mnie zmiany są możliwe do zrealizowania w ramach istniejącego systemu (choć przyznam, że pytanie, które postawił red. Zaremba, o możliwość wprowadzenia czteroletniego gimnazjum kosztem skrócenia szkoły ponadgimnazjalnej do dwóch lat jest ciekawe). Po trzecie, zmiany te mogą zlikwidować część problemów, za których istnienie Piotr Zaremba obwinia obecny model edukacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8965

Spis treści
Zamów abonament