Radio, muzyka i podatek od loteriia
Urządzanie loterii esemesowych podlega podatkowi od gier w wysokości 25 proc. przychodu osiąganego przez organizatora. Koszty usług pośrednika (tzw. agregatora) nie pomniejszają podstawy opodatkowania
Tak wynika z nieprawomocnego wyroku WSA w Krakowie z 10 czerwca 2011 (I SA/Kr 608/11).
Spór o wysokość przychodu
Podatek od gier nakładany jest na podstawie ustawy z 19 listopada 2009 o grach hazardowych (dalej ugh) m.in. na organizatorów tzw. loterii audioteksowych. Do loterii tych można przystąpić za pomocą odpłatnego połączenia telefonicznego lub wiadomości tekstowej (SMS) wysłanej na numer podany przez organizatora. Następnie organizator losuje wśród uczestników wygrane pieniężne lub rzeczowe.
Uruchomienie takiej loterii leżało w sferze zainteresowań właściciela znanej stacji radiowej RMF. Spółka postanowiła wyjaśnić, jakie będą jej skutki w podatku od gier. Wystąpiła z wnioskiem o interpretację przepisów do Izby Skarbowej w Katowicach, pytając o podstawę opodatkowania.
W przypadku loterii audioteksowej jest nią przychód organizatora, co wynika z art. 73 pkt 2 ugh (stawka podatku wynosi 25 proc.). Nie było sporu, że przy braku definicji przychodu w ugh należy się odwołać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta