Centra transferu technologii szansą dla uczelni i przedsiębiorców
Jednostki badawcze mogą tworzyć spółki w celu zarządzania ich prawami własności intelektualnej
- Komercjalizacja wyników badań naukowych jest istotnym czynnikiem rozwoju innowacyjnej gospodarki. Urynkowienie odkryć naukowych i nowych rozwiązań może być podstawą rozwoju przedsiębiorstwa. A jednak nie słyszymy na co dzień o sukcesach polskich firm osiąganych w wyniku realizacji nowych przedsięwzięć opartych na odkryciach naukowych. Co jest tego przyczyną? Co powoduje, że w Polsce nie widać dynamicznej i efektywnej współpracy świata nauki i biznesu?
Odpowiada Małgorzata Darowska, radca prawny, szef zespołu prawa własności intelektualnej i nowych technologii kancelarii Salans : Rzeczywiście, jeszcze kilka lat temu trudno było o owocną współpracę tych dwóch światów, między innymi z powodu braku odpowiednich lub wystarczająco jasnych regulacji prawnych.
Dla przykładu pod rządami ustawy o finansach publicznych z 2005 r. pojawiały się wątpliwości, czy jednostki naukowe mogą wchodzić w spółki z podmiotami prywatnymi w celu transferu technologii do biznesu. A powstanie takiej spółki jest często potrzebne w procesie komercjalizacji.
Na szczęście sytuacja zmieniła się w ostatnich latach za sprawą kilku ważnych zmian przepisów, w szczególności pakietu reformującego system nauki, który wszedł w życie w październiku 2010, oraz tegorocznej nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym.
Nowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta