Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Grecja a Argentyna

07 lipca 2011 | Ekonomia | Maciej Krzak
autor zdjęcia: Szymon Łaszewski
źródło: Fotorzepa

Ateny kusi wyjście ze strefy euro i wariant wyjścia z kryzysu na wzór Buenos Aires. Ale czy rzeczywiście im się to opłaca?

Niepowodzenie dotychczasowej strategii opartej na rozciągniętej w czasie pomocy finansowej dla Grecji w zamian za redukcję deficytu i reformy strukturalne oraz zmęczenie podatników w krajach strefy euro wykupywaniem kolejnych krajów sprawiają, że psychologicznie strefa euro dojrzała do cięcia chirurgicznego. Część ekonomistów oczekuje takiego obrotu spraw.

Kusząca plajta...

Rzeczywiście, Greków może kusić rozwiązanie argentyńskie. Mają poczucie, że wpadli  w błędne koło; znaczna redukcja deficytu w krótkim czasie wywołuje recesję, która z kolei blokuje dalsze zmniejszanie deficytu, co wymusza kolejną rundę oszczędności. I jak Grecja ma wyrastać z długu publicznego? W dodatku rynki finansowe zdecydowały, że Hellada jest bankrutem, więc jeżeli są gotowe pożyczać jej pieniądze, to tylko po zaporowych stopach powodujących dalszą destabilizację.

Tymczasem istnieje inna opcja; kraj może jednostronnie ogłosić niewypłacalność i jednocześnie wystąpić ze strefy euro, restaurując drachmę, która dzięki płynnemu kursowi osłabiłaby się znacznie, co poprawiłoby skokowo konkurencyjność eksportowi i tym samym nadało impuls wzrostowy. Płynny kurs zapewniłby także względną swobodę polityce pieniężnej, która mogłaby wspierać konsolidację fiskalną. Wzorem do naśladowania jest Argentyna, która zawiesiła spłaty, zlikwidowała izbę walutową, czyli w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8972

Spis treści
Zamów abonament