Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy zaległości się przedawniają

07 lipca 2011 | Prawo i praktyka | Ewa Opalińska

Zgodnie z ogólną zasadą fiskus ma pięć lat na egzekwowanie swoich należności. Przepisy pozwalają mu jednak łatwo wydłużyć ten termin m.in. w razie wszczęcia postępowania w sprawie karnoskarbowej

Jednym z podstawowych obowiązków podatników jest regulowanie w terminie zobowiązań podatkowych. Jeśli się z niego nie wywiązują,  fiskus ma prawo je wyegzekwować jako zaległość. Uprawnienie to nie jest jednak bezterminowe. Główną przeszkodą na drodze jego realizacji jest przedawnienie zaległości podatkowych.

Dwa rodzaje

Instytucję przedawnienia zaległości podatkowych regulują przepisy ordynacji podatkowej. Przedawnienie można podzielić na dwa rodzaje: dotyczące powstania obowiązku podatkowego oraz związane z obowiązkiem zapłaty zobowiązania podatkowego.

To pierwsze występuje w sytuacji, gdy jeszcze nie powstało zobowiązanie i na skutek upływu ustawowego terminu nigdy nie powstanie. Przykładem jest trzyletni termin na wydanie decyzji ustalającej wysokość podatku od nieruchomości. Bez wydania takiej decyzji zobowiązanie do zapłaty tego podatku nigdy nie powstanie.

Przedawnienie zobowiązania podatkowego może wystąpić, jeśli samo zobowiązanie już powstało, np. na skutek doręczenia decyzji ustalającej jego wysokość czy też z mocy prawa (np. zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych).

Jeśli mówimy o przedawnieniu zaległości podatkowych, mamy więc na myśli drugi rodzaj przedawnienia. Zaległością podatkową jest bowiem zobowiązanie podatkowe, które nie zostało  uregulowane w terminie. Przedawnienie zaległości podatkowych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8972

Spis treści
Zamów abonament