Wakacje nie zawsze zgodne z planem
O przesunięciu daty urlopu wypoczynkowego decydują nadzwyczajne okoliczności, które zdarzą się u zatrudnionego lub u pracodawcy. Przy powoływaniu się na nie jednak nie wolno przesadzać
Zgodnie z art. 164 § 1 k.p. przesunięcie terminu urlopu może nastąpić na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami.
Kodeks nie zawiera ich definicji, dlatego zaklasyfikowanie do kategorii istotnych przesłanek zależy wyłącznie od decyzji pracodawcy.
Klęska żywiołowa lub choroba
Najczęściej uwzględniane są te uzasadniane chorobą członka rodziny podwładnego czy klęską żywiołową w miejscu, gdzie etatowiec zamierzał spędzić urlop. Katalog ten nie jest jednak zamknięty.
W świetle wyroku Sądu Najwyższego z 27 listopada 1997 (I PKN 393/97) „pracodawca nie jest obowiązany do przesunięcia zaplanowanego terminu urlopu wypoczynkowego w celu umożliwienia pracownikowi uczestnictwa w strajku (proteście) głodowym” >patrz ramka z pismem.
Z uwagi na art. 162 k.p., przewidujący ewentualność podziału urlopu wypoczynkowego na części, na wniosek pracownika może nastąpić także przesunięcie jego części.
Pod warunkiem że będzie on uzasadniony ważnymi przyczynami, a minimum jedna część wypoczynku będzie obejmować nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.
Zmienia szef
Przesunięcie urlopu przez pracodawcę jest dopuszczalne, gdy zaistnieją szczególne jego potrzeby. W świetle art. 164 § 2 k.p. są to sytuacje, które w razie nieobecności pracownika spowodowałyby poważne zakłócenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta