Nerwy napięte jak struna
Stres pojawia się, gdy wymagania wobec pracowników przekraczają ich możliwości. A silny i długotrwały stres może prowadzić do pogorszenia samopoczucia fizycznego i psychicznego
Według brytyjskiej inspekcji pracy (Health and Safety Executive – HSE) stres jest niekorzystną dla człowieka reakcją na nadmierną presję. To nie choroba, ale jeżeli jest intensywny i utrzymuje się przez dłuższy czas, może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia psychicznego i fizycznego.
– Stres jest zatem wynikiem rozziewu między potrzebami i możliwościami pracownika a wymaganiami stawianymi przez środowisko, w którym praca jest wykonywana – mówi Karolina Główczyńska-Woelke, specjalista ds. BHP i ergonomii. – Istnieją też pewne różnice indywidualne określane jako osobnicza podatność na stres, np. typ układu nerwowego, temperament.
Wyniki badań wskazują, że w 50 – 60 proc. przypadków nieobecność w pracy związana jest właśnie ze stresem. W państwach członkowskich UE koszt leczenia stresu w pracy i związanych z nim problemów zdrowia psychicznego szacuje się na 3 – 4 proc. wartości produktu narodowego brutto, co odpowiada 265 mld euro rocznie. Statystyki wskazują, że stres związany z pracą kosztuje przedsiębiorstwa i rządy tych państw ok. 20 mln...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta