Pozwu wcale nie musi pisać adwokat
Pracownik, który zdecyduje się wnieść sprawę przeciwko pracodawcy, powinien przygotować pismo
Niekoniecznie ma angażować do tego profesjonalnego pełnomocnika (adwokata lub radcę prawnego), chyba że sprawa jest szczególnie skomplikowana i czuje, że sam sobie z tym nie poradzi.
W prostszych przypadkach może przygotować je samodzielnie. Pozwoli to zaoszczędzić na wydatkach. Adwokat lub radca prawny za przygotowanie pozwu zażądałby bowiem opłaty (podobnie jak za poprowadzenie sprawy.
Ile kosztuje profesjonalista
Minimalne stawki adwokata lub radcy prawnego wynoszą w sprawach z zakresu prawa pracy o:
- nawiązanie umowy o pracę, uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne, przywrócenie do pracy lub ustalenie sposobu ustania stosunku pracy – 60 zł;
- wynagrodzenie za pracę lub odszkodowanie – 75 proc. stawki obliczonej od wartości wynagrodzenia lub odszkodowania będącego przedmiotem sprawy (np. między 5 a 10 tys. jest to 900 zł; 75 proc. z 1200 zł);
- inne roszczenia niemajątkowe – 60 zł;
- ustalenie wypadku przy pracy, jeżeli nie jest połączone z dochodzeniem odszkodowania lub renty – 120 zł;
- świadczenie odszkodowawcze należne z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej – 50 proc. stawki obliczonej od wartości odszkodowania będącego przedmiotem sprawy.
Przy samodzielnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta