Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pytania i zadania nie mogą być zbyt łatwe

18 sierpnia 2011 | Prawo i praktyka | Adam Bartosiewicz

Nawet jeśli o przydziale nagród – oprócz przypadku – decyduje wiedza i umiejętności, nie przesądza to jeszcze, że dane przedsięwzięcie nie jest grą losową

W orzecznictwie sądowym wskazuje się w szczególności, że sprawdzenie wiedzy czy umiejętności uczestnika, jako przesłanka wpływająca na otrzymanie nagród, nie może być pozorne.

Jeśli pytania/zadania konkursowe są banalnie proste, mają taki charakter, że poradziłby sobie z nimi każdy (nawet dziecko), to wówczas można twierdzić, że element wiedzy czy umiejętności jest pozorny, a o otrzymaniu nagrody w istocie decyduje tylko losowanie.

Nie wszyscy mogą zaliczyć

Przykładowo w wyroku NSA z 5 grudnia 2001 (II SA 2648/00) czytamy: „wprowadzenie różnych elementów dodatkowych (np. elementu wiedzy czy zręczności), mających stworzyć pozory braku losowości, nie pozbawia gry charakteru losowego, jeśli w konsekwencji wynik całej gry zależy od przypadku”.

W tym samym orzeczeniu sąd wskazywał: „konkursy oparte na wiedzy uczestników, np. teleturnieje, na zasady których powołuje się wnioskodawca, urządzane są na podstawie powszechnie przyjętych kryteriów gwarantujących prawidłowość,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9007

Spis treści
Zamów abonament