Co zrobić, gdy faktura eksportowa zawiera błędy
Podanie w dokumencie celnym zaniżonej omyłkowo wartości towarów nie powinno wpływać na prawo podatnika do zastosowania zerowej stawki
- W czerwcu 2011 spółka eksportowała towary. Za pomocą jednego zgłoszenia celnego zostały odprawione dostawy udokumentowane różnymi fakturami. Do dnia złożenia deklaracji VAT-7 za czerwiec spółka otrzymała potwierdzenie wywozu tych towarów (komunikat IE-599).
Przy czym okazało się, że jedna z faktur została błędnie podsumowana, tzn. suma wykazana w fakturze jest niższa niż kwota wynikająca z sumowania poszczególnych pozycji. W drugiej fakturze przez pomyłkę zaniżono cenę sprzedaży. W konsekwencji w lipcu spółka wystawiła faktury korygujące in plus, złożyła też wniosek do właściwego urzędu celnego o sprostowanie dokumentu celnego.
Kiedy należy ująć faktury sprzedażowe oraz wystawione faktury korygujące w deklaracji VAT? Czy spółka ma prawo do zastosowania zerowej stawki na podstawie posiadanego dokumentu celnego? – pyta czytelnik....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta