Tea Party po włosku?
Klasa średnia chce założyć partię antypodatkową. Zwątpiła w Berlusconiego
Korespondencja z Rzymu
Na początku sierpnia włoski parlament przyjął ustawę oszczędnościową. Uzyskane dzięki niej 50 miliardów euro miało w roku 2014 doprowadzić do likwidacji deficytu budżetowego. Agencje ratingowe i rynki finansowe zareagowały jednak bardzo sceptycznie. Stojący przed koniecznością sprzedaży dalszych obligacji na obsługę długu publicznego (1,9 biliona euro, 120 procent PKB) włoski rząd znalazł się pod ścianą.
Wówczas Europejski Bank Centralny (ECB) wystosował poufny list do włoskiego rządu, zawierając w nim twarde warunki zakupu włoskich obligacji. W efekcie ECB nabył włoskie papiery dłużne o wartości 12 miliardów euro na przyzwoitych warunkach, a włoski rząd ogłosił drakoński plan oszczędności na dalsze 45 miliardów euro, i to do 2013 roku, wraz z obietnicą zbilansowania o rok wcześniej finansów państwa....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta