Przekazanie infrastruktury nie zawsze jest obciążone VAT
Firmy, które realizują duże inwestycje, czasem muszą przenieść część majątku na gminę. Nie zawsze trzeba z tego tytułu naliczać podatek od towarów i usług
Przykładem takiej sytuacji jest budowa obiektu handlowego, do którego należy doprowadzić drogę. Jeśli będzie to droga publiczna, to inwestor ma obowiązek przekazać ją gminie. Obowiązek taki wynika z art. 16 ust. 1 ustawy o drogach publicznych.
Przepis ten mówi, że budowa lub przebudowa dróg publicznych spowodowana inwestycją niedrogową należy do inwestora tego przedsięwzięcia. Pojawia się więc pytanie, czy takie nieodpłatne przekazanie infrastruktury jest czynnością opodatkowaną VAT.
Kiedy cel ma znaczenie
Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT nieodpłatna dostawa towarów, od których podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT, jest traktowana na równi z dostawą odpłatną. Oznacza to, że czynność taka jest opodatkowana VAT.
Warto pamiętać, że od 1 kwietnia 2011 konieczność opodatkowania dotyczy także nieodpłatnych wydań towarów, które realizowane są na cele związane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą. Od zasady tej przewidziane są co prawda wyjątki, lecz przy przekazaniu infrastruktury nie znajdą one zastosowania.
Nieco inaczej prezentuje się kwestia nieodpłatnego świadczenia usług. Podlega ono VAT wyłącznie w sytuacji, gdy wykonywane jest do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika. Tak więc, w odróżnieniu od nieodpłatnego wydania towarów, nieodpłatne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta