Jak rozliczać wydatki na poczęstunek dla kontrahentów i pracowników
Zdaniem fiskusa żaden rachunek z restauracji za obiad z nabywcą towarów lub usług nie jest kosztem. Tak wynika z niemal wszystkich interpretacji dotyczących tego problemu. Orzecznictwo nie jest już jednak tak jednolite
Przepisy o podatku dochodowym nie pozwalają zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatków na reprezentację, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.
Od dawna trwają spory podatników z fiskusem, jak należy rozumieć te regulacje. Większość pytań dotyczy zasad rozliczania różnego rodzaju poczęstunku dla kontrahentów.
Faktury z restauracji
Przede wszystkim wątpliwości budzą faktury z restauracji. Zdaniem organów podatkowych wartości posiłków i napojów nie należy uwzględniać przy obliczaniu podstawy opodatkowania. Jednym z ostatnich przykładów takiej odpowiedzi jest interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 10 sierpnia 2011 (ITPB3/423-238b/ 11/PST).
Z pytaniem zwróciła się spółka, której pracownicy spotykają się z obecnymi i potencjalnymi kontrahentami, aby omówić różnego rodzaju sprawy biznesowe, np. przedstawiają aktualną ofertę handlową i negocjują postanowienia umów. Znaczna część spotkań organizowana jest w siedzibie firmy.
Nie zawsze jest to jednak możliwe. Czasem konieczne jest bowiem spotkanie z kontrahentem z miasta, gdzie spółka nie ma biura. Wtedy jest on zapraszany do restauracji. Spółka chciała wiedzieć, czy może zaliczyć do kosztów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta