Nie jest łatwiej o rentę przy długim stażu
Zatrudnienie krótsze niż pięcioletnie w ostatnim dziesięcioleciu nie przekreśla prawa do renty. Jednak dodatkowe warunki, które od 23 września br. miały zostać złagodzone, mogą okazać się nie do spełnienia
Renta z ZUS przysługuje osobie, która:
- jest niezdolna do pracy i
- ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy (od roku do pięciu lat, w zależności od wieku, w którym powstała u niej niezdolność do pracy), i
- stała się niezdolna do pracy w okresach składkowych i nieskładkowych wymienionych w ustawie emerytalnej albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.
Ostatniego warunku – powstania niezdolności do pracy w określonym czasie – nie wymaga się jedynie wówczas, gdy ubiegający się o rentę udowodnił długi okres składkowy i nieskładkowy (łącznie co najmniej 20 lat kobieta lub 25 lat mężczyzna) oraz został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy.
Na tych zasadach prawo do renty uzyska jednak tylko taka osoba, która stała się niezdolna do pracy przed ukończeniem 30 roku życia.
Gorzej po trzydziestce
Jeśli niezdolność do pracy powstała po ukończeniu 30...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta