Winny bójki pracownik musi zwrócić zasiłek
Orzeczone wykroczenie nie pozbawi pracownika zasiłku, jeśli wyrok nie jest prawomocny. Firma nie może wstrzymać wypłaty mimo pewności, że podwładny będzie musiał oddać pieniądze
Pracownik, mimo przedkładania zwolnień lekarskich, traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres niezdolności do pracy, jeśli choroba powstała w wyniku popełnionego przez niego umyślnego przestępstwa lub wykroczenia.
- Nasz pracownik jest chory od 16 czerwca br. Dostarczył zwolnienie do 30 września. W firmie wypłata wynagrodzeń następuje do 10 dnia miesiąca za poprzedni. Dowiedzieliśmy się, że w sprawie pracownika zapadł wyrok dotyczący udziału w bójce, w której brał udział 15 czerwca br. To właśnie bójka jest powodem jego choroby. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny. Czy do czasu jego uprawomocnienia możemy wstrzymać wypłatę zasiłku chorobowego? – pyta czytelnik. – Unikniemy wówczas nadpłaty świadczenia.
Fakt popełnienia umyślnego przestępstwa lub wykroczenia, co stanowi podstawę do odmowy wypłaty zasiłku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta