Nie będzie pensji za pracę w komisji
Podwładny, który będzie uczestniczył w pracach przy głosowaniu nad składem nowego parlamentu, ma prawo nawet do pięciu dni wolnych od pracy. Za ten czas nie trzeba mu wypłacać wynagrodzenia
Parlamentarne wybory, które odbędą się 9 października 2011, będą pierwszymi pod rządami nowego kodeksu wyborczego (z 5 stycznia 2011; DzU nr 21, poz. 112 ze zm.). Nie zmienił on jednak zakresu uprawnień, jakie przysługują członkom komisji czuwających nad głosowaniem.
Organami wyborczymi powoływanymi w związku z zarządzonymi wyborami są odpowiednio okręgowe, rejonowe i terytorialne komisje wyborcze oraz obwodowe komisje wyborcze. Można być członkiem tylko jednej komisji wyborczej. Członkiem obwodowej lub terytorialnej komisji może być każdy z nas, wyborców. W skład okręgowych komisji wchodzą sędziowie.
Członkom komisji wyborczych przysługują:
∑ diety,
∑ zwrot kosztów podróży,
∑ zwrot kosztów noclegów,
∑ zryczałtowane diety za czas związany z wykonywaniem zadań członka komisji w przypadku członków okręgowych, rejonowych i terytorialnych komisji wyborczych oraz za czas związany z przeprowadzeniem głosowania oraz ustaleniem wyników...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta