Czy zmiana rezydencji pozbawia prawa do wspólnego rozliczenia
Małżonkowie, którzy w trakcie roku opuszczają Polskę, by zamieszkać za granicą, za okres, gdy przebywali w naszym kraju, mogą wykazać swoje dochody w jednym zeznaniu
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o PIT osoba fizyczna, jeżeli ma miejsce zamieszkania w Polsce, podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Jest to tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy.
W praktyce oznacza to, że podatnik mający miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce (polski rezydent podatkowy) tu rozlicza wszystkie swoje dochody. Dotyczy to zarówno dochodów osiąganych ze źródeł położonych w Polsce, jak i poza jej granicami.
Z kolei art. 3 ust. 2a ustawy o PIT mówi, że osoba fizyczna, która nie ma w Polsce miejsca zamieszkania, podlega obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych w Polsce.
Z art. 3 ust. 1a ustawy o PIT wynika, że za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski uważa się osobę fizyczną, która
• posiada w Polsce centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
• przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta