Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obowiązki służbowe trzeba wykonywać osobiście

05 października 2011 | Prawo i praktyka | Sylwia Gortyńska

Przemęczony pracownik, wykonując zadania, nie może posłużyć się pomocą osoby trzeciej

• Pracuję w centrum handlowym. Mój czas pracy, zgodnie z angażem, wynosi osiem godzin na dobę. Mimo to bardzo często muszę zostawać po godzinach. Dzieje się tak m.in. dlatego, że przełożona nie pozwala mi spisywać terminów ważności sprzedawanych przez nas produktów w czasie pracy. Nie dostaję jednak żadnej gratyfikacji za nadgodziny. Czy takie postępowanie kierowniczki jest dopuszczalne? Aby szybciej wychodzić z pracy przy spisywaniu terminów ważności, zaczęłam korzystać z pomocy koleżanki. Jednak kierowniczka twierdzi, że w taki sposób naruszam tajemnicę handlową. Czy faktycznie data ważności jest taką tajemnicą? – pyta czytelniczka.

Problem poruszony w pytaniu w rzeczywistości dotyczy dwóch kwestii. Pierwsza to wymiar czasu pracy, druga to ewentualna tajemnica przedsiębiorstwa.

Jeśli chodzi o pierwsze z zagadnień, to co do zasady czas pracy nie może przekraczać ośmiu godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9048

Wydanie: 9048

Spis treści
Zamów abonament