Stosunek pracy może ustalić sąd karny
Aby stwierdzić istnienie pracowniczego powiązania stron, podwładnemu wystarczy wyrok w sprawie karnej toczącej się przeciwko pracodawcy. Nie potrzebuje odrębnego procesu i rozstrzygnięcia sądu pracy
Procedura cywilna określa wpływ wyroku sądu karnego na rozstrzygnięcie sprawy w postępowaniu cywilnym (także z zakresu prawa pracy). Z art. 11 k.p.c. wynika, że sąd pracy jest związany ustaleniami wydanego w postępowaniu karnym prawomocnego wyroku skazującego co do popełnienia przestępstwa.
Związanie to oznacza, że sąd pracy nie może dokonać odmiennych ustaleń niż te, które zapadły w wyroku karnym. Jest to odstępstwo od zasady swobodnej oceny dowodów. W tej regulacji chodziło o to, aby uniknąć wydania na podstawie tych samych okoliczności różnych orzeczeń przez sąd cywilny i karny, a także nie przeprowadzać kolejny raz (raz w postępowaniu karnym, drugi w cywilnym) tych samych dowodów.
Jakie wyroki wiążą
Sąd pracy związany jest tylko ustaleniami dotyczącymi popełnienia przestępstwa, a więc okolicznościami składającymi się na jego stan faktyczny. Dotyczy to osoby sprawcy, przedmiotu przestępstwa oraz czynu przypisanego oskarżonemu. Znaj- dują się one w sentencji wyroku sądu karnego.
Wszelkie inne ustalenia prawomocnego, skazującego wyroku karnego, wykraczające poza elementy faktyczne przestępstwa nie wiążą już sądu pracy. Nawet jeśli pochodzą z sentencji wyroku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta