Zamawiający może zwiększyć kwotę podaną podczas otwarcia ofert
Wartość szacunkową określa się na podstawie planowanego budżetu realizacji zamówienia lub przewidywanych wydatków
Kwota, jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, jest podawana przez niego bezpośrednio przed otwarciem ofert.
Odgrywa ona o tyle istotną rolę w ramach postępowania, że determinuje możliwość unieważnienia przez zamawiającego postępowania o udzielenie zamówienia w przypadku, gdy cena najkorzystniejszej oferty lub oferta z najniższą ceną ją przewyższa, a zamawiający nie może jej zwiększyć do ceny najkorzystniejszej oferty – art. 93 ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 86 ust. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych (pzp).
Na tle stosowania pzp powstało jednak dużo wątpliwości, w szczególności w kontekście relacji tej kwoty do innych pojęć ustawowych i pozaustawowych a także sposobu jej wyznaczania przez zamawiającego.
W pierwszej kolejności należy odróżnić pojęcie „kwoty, jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia” od pojęcia „wartości szacunkowej zamówienia” (art. 32 ust. 1 pzp).
Niezależnym pojęciem, którym wprawdzie pzp w dotychczasowym brzmieniu (tj. od 29 stycznia 2010) już się nie posługuje, ale nadal funkcjonującym w praktyce zamówień publicznych jest również pojęcie „kwoty, jaką zamawiający może przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia”.
Z należytą starannością
Ustalenie wartości szacunkowej zamówienia odbywa się w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta