Szybko, coraz szybciej
Trzej Amerykanie odbiorą nagrodę za odkrycie, że tempo rozszerzania się wszechświata rośnie
Amerykanie: Saul Perlmutter i Adam G. Riess oraz Brian P. Schmidt zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla z fizyki. Komitet Noblowski uhonorował odkrycie przyspieszania rozszerzania się wszechświata.
– Szczęka mi opadła, kiedy w domu w Berkeley otrzymałem telefon ze Szwecji i zrozumiałem, że to nie Ikea – powiedział Schmidt reporterowi AP. – Jestem oszołomiony.
Odkrycie tegorocznych noblistów stworzyło nowy obraz przyszłego losu wszechświata: czarne, zimne niebo nieoświetlone przez galaktyki oddalające się od siebie z niesamowitą prędkością.
Perlmutter ujawnił reporterowi AP, że jego zespół dokonywał odkrycia stopniowo, analizując kolejne dane i odrzucając je jako błędne.
– Ale po kilku miesiącach uwierzyli – powiedział noblista. – To nie była już niespodzianka. Powiedziałem współpracownikom, że to największe „aha" jakie kiedykolwiek przeżyłem.
Perlmutter otrzyma połowę nagrody, która wynosi 10 mln koron szwedzkich (ok. 1,5 mln dolarów). Drugą połową podzielą się Schmidt i Riess.
70 proc. wszechświata stanowi tzw. ciemna energia, o której naukowcy wiedzą tylko tyle, że wpływa na jego rozszerzanie
Perlmutter ma 52 lata. Pracuje na Uniwersytecie Kalifornijskim, jest też szefem Lawrence Berkeley National Laboratory. 44-letni Schmidt stoi na czele zespołu High-z Supernova Search Team z Narodowego Uniwersytetu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta