Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przy potrąceniach podwójne rozliczenia

05 października 2011 | Prawo i praktyka | Marta Gadomska

Wartość szkody w mieniu pracodawcy ujmujemy tylko za pisemną zgodą zatrudnionego i tylko od wynagrodzenia netto. Pozostałe elementy przychodu rozliczamy odrębnie

- Zatrudniamy handlowca na umowę o pracę. Jego pensja to 6500 zł. Dodatkowo ma on do dyspozycji służbowy samochód, którego może używać także w celach prywatnych. Nadużywa jednak dobrej woli szefa i mówiąc krótko nie szanuje służbowej własności.

Samochód jest ciągle w naprawie, bo z winy pracownika albo coś się w nim psuje, albo trzeba go reperować po kolizji drogowej. Dotychczas koszt wszystkich szkód pokrywał pracodawca. We wrześniu w trakcie 14-dniowego zwolnienia lekarskiego zatrudniony nalał do diesla benzynę.

Firma musiała sholować auto do warsztatu, gdzie nastąpiło wypompowanie paliwa. W sumie koszt naprawy i holowania samochodu wyniósł ok. 2 tys. zł. Uznaliśmy, że tym razem wartość poniesionej szkody potrącimy z wynagrodzenia pracownika.

Wiemy jednak, że nie działał umyślnie. Czy w takim razie z jego wynagrodzenia możemy potrącić maksymalnie wartość trzech miesięcznych pensji? Czy możemy je ująć bez zgody zatrudnionego i jak to rozliczyć na wrześniowej liście płac?

W opisywanym przypadku przychodem pracownika jest wynagrodzenie chorobowe za 14 dni, pensja za przepracowaną część miesiąca oraz wartość świadczenia za użytkowanie służbowego samochodu do celów prywatnych.

Zacznijmy od wynagrodzenia chorobowego. Liczymy je na zasadach właściwych dla zasiłku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9048

Wydanie: 9048

Spis treści
Zamów abonament