Jak długo naliczać odpisy umorzeniowe od używanego hotelu
Na pierwszy rzut oka przepisy o podatku dochodowym pozwalają nabywcy używanego budynku hotelowego zamortyzować go w trzy lata. Dopiero po ich dokładnej analizie okazuje się, że nie jest to możliwe
Przedsiębiorcy, którzy zastanawiają się nad zakupem nieruchomości na rynku wtórnym, biorą pod uwagę m.in. amortyzację podatkową.
Wydawałoby się, że regulacje dotyczące tej kwestii są dość jasne i przyjęcie odpowiednich założeń dotyczących amortyzacji nie powinno nastręczać kłopotów.
Tak jednak nie jest. Ustawodawca potrafi bowiem zaskoczyć podatników w najmniej oczekiwanych momentach. Problemy, które mogą się pojawić, pokażemy na przykładzie zakupu używanego hotelu. Przyjmijmy, że spełnia on warunki do uznania go za używany środek trwały w rozumieniu art. 22j ust. 3 ustawy o PIT >patrz ramka.
Co wynika z klasyfikacji
Zgodnie z art. 22j ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT podatnicy mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, pierwszy raz wprowadzonych do ewidencji danego podatnika, z tym że okres amortyzacji dla budynków (lokali) i budowli, innych niż wymienione w pkt 4 tego przepisu, nie może być krótszy niż dziesięć lat. Od tej reguły przewidziano jednak wyjątki.
Okres amortyzacji można ograniczyć do trzech lat dla:
• trwale związanych z gruntem budynków handlowo-usługowych wymienionych w rodzaju 103 KŚT i innych budynków niemieszkalnych wymienionych w rodzaju 109 KŚT, trwale związanych z gruntem (art. 22j ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy o PIT),...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta