Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Starsi, zgorzkniali, z dużych miast

05 października 2011 | Publicystyka, Opinie | Artur Bazak
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa
Czytaj więcej:

Młodzi ludzie zmieniają się w bezwolną masę, której horyzont i życiowe aspiracje wyznaczają stała praca, stała pensja, kredyt i małe mieszkanko – twierdzi publicysta

To młodzi zdecydowali o wielkim wyborczym sukcesie Platformy Obywatelskiej w 2007 r. W poprzednich wyborach PO porwała ich hasłem budowy „drugiej Irlandii". Dzisiaj w partii Donalda Tuska brakuje dla nich przekonującej oferty w atrakcyjnym opakowaniu.

Według ostatnich badań coraz częściej identyfikują się oni z wartościami konserwatywnymi, które w oczach wielu z nich uosabia Prawo i Sprawiedliwość. Inni szukają tych wartości poza dwoma głównymi ugrupowaniami politycznymi, które zdominowały polską scenę polityczną. A nierzadko poza polityką w ogóle.

Już to pokazuje, że mamy do czynienia z bardzo niejednorodną grupą społeczną. Jedno o nich można powiedzieć na pewno: są bardziej konserwatywni niż ich starsi koledzy, co pokazują badania przeprowadzone przez CBOS. Nie przekłada się to jednak na większe zainteresowanie sprawami państwa, od którego wciąż niewiele oczekują i z którym wciąż nie wiążą osobistego powodzenia. Ich konserwatyzm przejawia się raczej w indywidualnych strategiach radzenia sobie z życiem.

Wielka nadzieja dla jednych, dowód na upadek dobrych obyczajów i tradycji w oczach innych. Przylgnęło do nich określenie „młodzi, wykształceni, z dużych miast", które zaczęło trochę żyć swoim życiem i funkcjonować jako zbitka pojęciowa bez jednoznacznego desygnatu społecznego. To nieostre pojęcie już dawno przestało ich precyzyjnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9048

Wydanie: 9048

Spis treści
Zamów abonament