Dopłata do unijnego szkolenia może być opodatkowana
Czy wkład własny wniesiony przez beneficjenta pomocy należy dla celów VAT traktować jako obrót realizatora projektu? Zdaniem fiskusa zależy to od rodzaju wkładu – czy są to pieniądze, czy wynagrodzenia pracowników
Przy niektórych projektach finansowanych ze środków Unii Europejskiej konieczne jest wniesienie wkładu własnego (prywatnego) przez ostatecznych beneficjentów pomocy. W klasycznym przypadku realizujący projekt (lider) otrzymuje z UE dofinansowanie wyłącznie określonego procenta wydatków koniecznych do jego przeprowadzenia.
Pozostałą część (w uzupełnieniu do 100 proc.) wnoszą podmioty faktycznie wykorzystujące dofinansowanie. W zależności od rodzaju dofinansowania, przy projektach szkoleniowych, wkład własny może mieć postać wynagrodzenia uczestników szkoleń lub gotówki.
Wkład gotówkowy
Jak pokazuje praktyka, skutki w VAT przekazania wkładu własnego różnią się w zależności od jego rodzaju. W ocenie organów podatkowych gotówkowe wkłady własne przekazywane liderowi są wynagrodzeniem za usługi świadczone na rzecz ostatecznych beneficjentów pomocy i dlatego powinny podlegać VAT (tak np. interpretacje Izby Skarbowej w Warszawie z 10 maja 2011, IPPP3/443-238/11-3/JK, i Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 9 lipca 2010, ITPP2/443-357b/10/MD).
Wkład pieniężny stanowi bowiem obrót w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy o VAT jako kwota należna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta