Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stolica nie zawiodła przy urnach

10 października 2011 | Życie Warszawy | Monika Górecka-Czuryłło
Głosowanie w komisji nr 520 przy ul. Pożaryskiego w Międzylesiu
źródło: Archiwum
Głosowanie w komisji nr 520 przy ul. Pożaryskiego w Międzylesiu
Tradycyjnie najwięcej wyborców głosowało w stolicy
źródło: Życie Warszawy
Tradycyjnie najwięcej wyborców głosowało w stolicy

Około 55 proc. wyniosła frekwencja wyborcza w stolicy. To mało –mówią socjologowie. Ale i tak najwięcej w skali kraju. Najwięcej osób poszło do wyborów w Wilanowie i na Żoliborzu. Najmniej na Pradze i Woli. Ludzie nie mają zaufania do władzy – tłumaczą specjaliści

W  poprzednich wyborach parlamentarnych do urn  poszło  ponad 70 proc. warszawiaków. Z danych z godz. 18 wynika, że tegoroczna frekwencja to 54 proc.

– Wcale nie było źle – mówi pani z komisji w szkole przy ul. Białostockiej. – Do godz. 10  głosowało prawie 200 osób. Jak dla nas to dobry wynik.

Ale ostatecznie północnopraska frekwencja nie była dobra. Z danych z godz. 18 wynikało, że do wyborów poszło 46 proc. prażan (ale na Pradze-Południe ponad 53 proc.). Niski był także wynik na Woli – do wyborów poszło tam tylko 49 proc. wyborców.

– To  nie jest taki najgorszy wynik – twierdzi poseł Michał Szczerba, były radny tej dzielnicy. Przyznaje, że wyższa byłaby dla niego korzystniejsza.

– Ale prowadziłem też kampanię na Bemowie, a tam zazwyczaj głosujących jest więcej.

Warszawiacy szli do wyborów falami. Tradycyjnie lokale zapełniały się po przedpołudniowych mszach. O godz. 12  i 13 po karty do głosowania ustawiały się kolejki.

– I  nie były to same starsze osoby – mówi pani z komisji przy ul. Białostockiej. – Przychodziły całe rodziny. Sporo było młodzieży....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9052

Wydanie: 9052

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament