Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak przygotować skargę

10 października 2011 | Prawo i praktyka | Agnieszka Smolarczyk

W piśmie do sądu konieczne jest wskazanie błędów fiskusa. Nie musimy natomiast podawać, czego dokładnie się domagamy, bo przepisy tego nie wymagają

Oczywiście lepiej to zrobić i wskazać np., że żądamy uchylenia wydanej decyzji. Nie popełnimy jednak błędu, gdy w naszej skardze takiej informacji zabraknie.

Skarga powinna natomiast wskazywać, jaką decyzję (postanowienie lub inną czynność) zaskarżamy, określać naruszenie prawa lub interesu prawnego oraz określać organ, którego działania, bezczynności lub przewlekłego prowadzenia postępowania dotyczy.

Co trzeba napisać, aby wywołało skutek

Poprawne będzie, gdy w naszej skardze napiszemy np. „wnoszę skargę na ostateczną decyzję dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 3 października utrzymującą w mocy decyzję naczelnika Urzędu Skarbowego w Piasecznie z powodu naruszenia prawa”. Opiszmy też dokładnie stan faktyczny. Przykładowo „naczelnik Urzędu Skarbowego w Piasecznie wydał decyzję ustalającą wysokość zobowiązania podatkowego w PIT w kwocie 20 000 zł.

Podatnikowi postawiono zarzut nierzetelnego prowadzenia ksiąg podatkowych. Podstawą do tego było nieprowadzenie

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9052

Wydanie: 9052

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament