Data ugody wskaże moment rozstania
W rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron nie trzeba wskazywać terminu zakończenia współpracy. Do zerwania więzi prawnej dojdzie wówczas w dniu jego zawarcia
Umowa o pracę rozwiązuje się za wypowiedzeniem, bez wypowiedzenia, na mocy porozumienia stron, z dniem ukończenia pracy, dla której została zawarta, lub wraz z upływem okresu, na jaki została podpisana (art. 30 § 1 k.p.).
O tym, który ze sposobów zerwania więzi prawnej jest najkorzystniejszy, decydują obiektywne okoliczności danego przypadku i subiektywne odczucia samych zainteresowanych.
Przyjmuje się jednak, że tym trybem jest porozumienie stron. Skoro bowiem do powstania kontraktu dochodzi przez złożenie zgodnych oświadczeń woli pracownika i pracodawcy, to i zakończenie angażu powinno być wynikiem konsensusu >patrz ramka.
Przykład 1
Pani Krystyna była zatrudniona w firmie budowlanej na stanowisku handlowca.
Zarówno ona, jak i szef nie byli zadowoleni z tej współpracy, nosząc się z zamiarem jej zakończenia. Kiedy pani Krystyna znalazła bardziej odpowiadające jej miejsce pracy i zwróciła się do przełożonego o wyrażenie zgody na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, ten bardzo się ucieszył.
Wiedział bowiem, że podwładna nie zaakceptuje wymówienia i zainicjuje proces. On wolał uniknąć konieczności podjęcia tej decyzji i powstania sporu, który byłby jej konsekwencją. Dlatego jeszcze tego
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta