Wieść o ciąży może oznaczać powrót na posadę
Ustanie zatrudnienia nie jest przeszkodą, by kobieta mogła wrócić do firmy, jeśli dowiedziała się, że zostanie matką. Istotny jest tu moment poczęcia dziecka
- Nasza była pracownica dowiedziała się, że jest w trzecim miesiącu ciąży. Udokumentowała to po tygodniu od ustania zatrudnienia. Czy rozwiązanie umowy jest skuteczne? A jeśli tak, to czy coś musimy jej wypłacić za okres przerwy w wykonywaniu pracy? – pyta czytelnik.
Kodeks pracy ustanawia szczególną ochronę pracownic, które są w ciąży, przed wypowiedzeniem oraz rozwiązaniem im wcześniej już wypowiedzianej umowy o pracę. Bez znaczenia jest forma zatrudnienia, rodzaj zawartej umowy oraz forma własności zakładu, w którym są zatrudniane.
Wypowiedzenie czasem skuteczne
Ochroną nie są objęte jedynie te kobiety, które wykonują pracę na podstawie umów zawartych na okres próbny nieprzekraczający miesiąca.
Nawet jeśli pracodawca wypowie pracownicy umowę o pracę, nie zawsze dochodzi do rozwiązania umowy o pracę w terminie wskazanym w wypowiedzeniu. Powodem może być ciąża kobiety, która otrzymała oświadczenie o wypowiedzeniu.
Co istotne nie musi ona być w ciąży w dniu otrzymania wypowiedzenia. Do skutku może nie dojść też wypowiedzenie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta