Z wyrokiem sądu do komornika
Często uzyskanie korzystnego orzeczenia jest dopiero początkiem drogi do zaspokojenia roszczeń. Trzeba się wówczas posunąć do legalnych środków przymusu
Na tle stosunków pracy dochodzi do sporów, które rodzą różnego rodzaju roszczenia pracodawcy i pracownika.
Mogą one mieć charakter pieniężny (gdy chodzi o zapłatę jakiejś kwoty tytułem np. wynagrodzenia za pracę czy odszkodowania za szkody w mieniu powierzonym), ale często przybierają też postać roszczeń o charakterze niepieniężnym.
Przykład
Pracodawca pozwał pracownika o odszkodowanie za straty spowodowane w powierzonym mu mieniu z obowiązkiem wyliczenia.
Po procesie sądowym uzyskał wyrok zasądzający odszkodowanie w pełnej wysokości. Wyrok stał się prawomocny, ale mimo wezwania do zapłaty pracownik nie zapłacił należności.
W jednym i drugim przypadku nawet prawomocne orzeczenie sądu pracy nie zawsze jest wystarczająco mocnym argumentem, by uzyskać zasądzone należności czy nakazane zachowanie pracodawcy lub zatrudnionego.
Konieczne jest wówczas skorzystanie z instytucji przymusu państwowego.
Po gotówkę z tytułem
W przypadku roszczeń o charakterze pieniężnym ten, na którego rzecz zasądzono określoną kwotę pieniężną, powinien wystąpić do sądu, który rozpoznawał sprawę, z wnioskiem o nadanie mu klauzuli wykonalności.
Z zasady należy to robić po uprawomocnieniu się orzeczenia, a wcześniej tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta