Zamieszkaj na koszt własnej firmy
Przedsiębiorca, który wykonuje usługi daleko od miejsca zamieszkania, może wynająć tam lokum i wydatki rozliczyć w księdze przychodów i rozchodów. Ale nie wtedy, gdy faktycznie przeprowadza się do innej miejscowości
Tak wynika z odpowiedzi fiskusa na pytania podatników. Okazuje się bowiem, że samozatrudnieni dość często zastanawiają się, czy wydatki za wynajęcie mieszkania mogą być zaliczone do kosztów działalności.
Rozstrzygnięcie tego nie jest łatwe. W ustawie o PIT nie znajdziemy bowiem szczegółowych regulacji dotyczących tego problemu. Oznacza to, że należy brać pod uwagę jedynie zawartą w art. 22 ust. 1 definicję kosztów uzyskania przychodów.
Przepis ten mówi, że są to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23 tej ustawy. W praktyce należy więc zastanowić się, czy kwoty płacone za wynajęcie mieszkania są poniesione w celu uzyskania przychodu firmy, czy też są to wydatki o charakterze osobistym.
Lekarz
Problemem tym zajmowała się m.in. Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 1 lutego 2011 (ILPB1/415-1248/10-4/AGr).
Z pytaniem zwrócił się prowadzący prywatną praktykę lekarz. Wyjaśnił, że świadczy usługi w szpitalu znajdującym się w innym mieście niż siedziba firmy. Musiał więc tam wynająć mieszkanie (znaczna odległość wyklucza codzienne dojazdy).
Izba skarbowa zgodziła się, że wydatki na najem są kosztem. Uznała je bowiem za związane z przychodem. Podkreśliła jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta