Kiedy urząd może ujawnić sekret firmy
Urzędnik samodzielnie ocenia, czy posiadane przez niego dane dotyczące konkretnej firmy powinny być chronione jako jej tajemnica. Musi być ostrożny, bo może narazić Skarb Państwa czy jednostkę samorządową na proces odszkodowawczy
Coraz częściej, na skutek prowadzonych postępowań administracyjnych, firmy zobowiązane są do przedstawiania organom wielu informacji stanowiących tajemnicę ich przedsiębiorstwa. Obowiązujące przepisy regulują, kiedy prasa lub inne zainteresowane osoby mogą mieć do nich dostęp.
Uchwalona w 2001 roku ustawa o dostępie do informacji publicznej zrównała prawa osób trzecich w dostępie do nich. Niezależnie od tego czy jesteśmy dziennikarzem, studentem piszącym pracę magisterską czy konkurentem, ubiegając się o informacje w urzędzie, mamy dokładnie takie same prawa.
Dane trzeba posiadać
Do udostępniania informacji publicznych, czyli informacji o sprawach publicznych, np. działalności organów, jego stanowisk w różnych sprawach czy majątku, zobowiązane są władze publiczne i samorządowe oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne, np. reprezentujące Skarb Państwa lub dysponujące majątkiem publicznym.
Podstawowym warunkiem udzielenia przez nie informacji jest fakt ich posiadania. Oznacza to, że wyłącznie urząd mający daną informację może jej udzielić. Nieskuteczne będzie więc ubieganie się o informację od jednostki, która nie jest odpowiedzialna za daną dziedzinę.
W biuletynie, albo na wniosek
Podstawową metodą udzielania informacji jest zamieszczanie ich w Biuletynie Informacji Publicznych, czyli na stronie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta