Po przerwaniu nauki dofinansowanie do zwrotu
Kiedy pracownik porzuci szkołę, nie ma podstaw do proporcjonalnego zmniejszenia kwot, które powinien zwrócić. Byłoby to niesprawiedliwe wobec tych, którzy chcą rozstać się z firmą po zakończeniu nauki
- Nasz pracownik zapisał się na roczne studia podyplomowe na kierunku angielski w biznesie. Chcieliśmy go przesunąć na stanowisko obsługi zagranicznych transakcji. Zapłaciliśmy pracownikowi czesne za cały rok z góry, 4000 zł. Została spisana umowa, że w razie rezygnacji ze studiów lub odejścia pracownika z pracy zwróci poniesione nakłady. Podwładny zobowiązał się pracować u nas po zakończeniu studiów co najmniej dwa lata. Teraz, gdy zaczęły się zajęcia, oznajmił jednak, że rezygnuje z nauki, twierdząc, że sobie nie poradzi. Jak rozliczyć się z pracownikiem w tej sytuacji i czy musi zwrócić całą kwotę czesnego? – pyta czytelnik.
Jeżeli pracownik podjął naukę, ale z niej szybko zrezygnował, to powinien zwrócić całą kwotę czesnego. Sposób zwrotu zależy od uzgodnień między stronami. Pracodawca może bowiem zażądać albo zwrotu całej kwoty jednorazowo, albo rozłożyć ją pracownikowi na raty.
Najbardziej sensowne byłoby potrącanie umówionej części czesnego z wynagrodzenia pracownika, aż do całkowitej spłaty. Możliwe jest to za jego pisemną zgodą jako potrącenie dobrowolne na rzecz pracodawcy, z zachowaniem kwoty wolnej od potrąceń.
Ogólne zasady z k.p.
Obecnie problematykę podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników reguluje bezpośrednio kodeks pracy. Przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta