Dużo ustaw przed rządem i Sejmem
Na pierwszym miejscu listy projektów do uchwalenia są te, z którymi koalicja nie zdążyła w poprzedniej kadencji
Marszałek Grzegorz Schetyna zaproponował, aby pierwsze posiedzenie nowego Sejmu zwołać już 27 października. Parlament mógłby szybko ruszyć z pracami. Tym bardziej że nowy rząd będzie kontynuacją poprzedniego. To niespotykana
dotychczas sytuacja, w której łatwe będzie uchwalenie projektów zaczętych i przerwanych pod koniec poprzedniej kadencji, zwłaszcza tych najpilniejszych.
Nowy parlament to też, jak zwykle, nadzieja na lepsze niż dotychczas prawo. „Rz" zebrała informacje i opinie na temat ustaw, które powinny być uchwalone najszybciej, co nie znaczy, że w nadmiernym pośpiechu.
Nie tylko gospodarka
Poprzedni Sejm nie zdążył z kilkoma ważnymi projektami z dziedziny gospodarki. Takimi są np. regulacje antykryzysowe, w tym uznany za priorytetowy projekt ustawy o Funduszu Stabilizacyjnym przewidujący finansowanie rezerw z płaconego przez banki ekstrapodatku zwanego opłatą ostrożnościową.
Projektowana była również zmiana prawa energetycznego wspierająca najuboższych odbiorców energii bonifikatami w opłatach. W marcu minął termin wprowadzenia unijnych przepisów dotyczących gazu ziemnego oraz tzw. trzeciego pakietu energetycznego regulującego m.in. międzynarodową wymianę energii elektrycznej. Względnie pilne jest więc uchwalenie prawa gazowego oraz odpowiedniej nowelizacji prawa energetycznego.
Ważnymi zagadnieniami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta