Jest sposób na likwidację opóźnień w płatnościach i odzyskanie zaległości
Faktoring pozwala na dość elastyczne zarządzanie płynnością finansową i regulowanie strumienia przepływu pieniędzy do przedsiębiorstwa
Dziś, gdy wiele firm ma problemy z zapewnieniem płynności finansowej z powodu wydłużonych terminów zapłaty faktur (kredytu kupieckiego) lub nieterminowej spłaty przez ich klientów, coraz bardziej popularnym rozwiązaniem staje się faktoring.
Co to właściwie jest
Faktoring to zawierana indywidualnie umowa pomiędzy faktorem (instytucja finansowa) i faktorantem (przedsiębiorstwo), która umożliwia faktorantowi natychmiastowy dostęp do gotówki, na którą musiałby normalnie czekać kilka tygodni czy kilka miesięcy
Jakie są kolejne etapy realizowania umowy?
1. Faktorant przekazuje faktorowi, pełniącemu rolę pośrednika, faktury za towary lub usługi sprzedane odbiorcom, zbywając na rzecz faktora swoje wierzytelności handlowe.
2. Faktor nabywa od faktoranta wierzytelności, które spełniają warunki określone w umowie faktoringowej.
3. Faktor wypłaca faktorantowi zaliczkę na poczet zaakceptowanej wierzytelności, w określonej w umowie wysokości (najczęściej do 85 czy do 90 proc. wartości faktury), od razu po otrzymaniu faktury od faktoranta. Tym samym, zaraz po przekazaniu faktorowi wierzytelności, faktorant dysponuje środkami pieniężnymi, na których otrzymanie od odbiorców zwykle musiałby czekać kilka tygodni czy nawet miesięcy.
4. Odbiorca (dłużnik faktoringowy) reguluje swoje zobowiązanie na konto faktora....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta